2024-07-27

„Tikslas – Amerika“ projektą turėjome užbaigti dar 2020 m.: aplankydami ir į http://www.tikslasamerika.lt žemėlapį JAV vakarinės dalies lietuvišką paveldą: nuo Omahos iki Los Andželo, nuo Portlando (Oregone) iki Oklahomos.

Deja, smogė pandemija, sienos užsidarė, atsirado daug ribojimų. Iki pat šiol, nebūdamas JAV pilietis ar gyventojas, negali atskristi iš Lietuvos į JAV.
Tačiau taip sutapo, kad 2021 m. birželio-liepos sandūroje grįžinėjome iš Centrinės Amerikos, kur praleidome daugiau nei 14 dienų, taigi, gavome teisę patekti į JAV. Būtent per JAV buvo patogiausia grįžti į Lietuvą.

Aišku, tokiom sąlygom apvažiuoti visą vakarinę JAV pusę neįmanoma: planuotis dar buvo sudėtinga, kai kurios vietos uždarytos, o tai ir ilga, brangi ekspedicija. Tačiau nutariau pasinaudoti proga aplankyti tą kraštą, kur su „Tikslas – Amerika“ misijomis vykti neplanavau: giliuosius JAV pietus. Neplanavau todėl, kad neturėjau informacijos, kad ten būtų kas lietuviško. Bet ar tikrai nėra?

Olimpinių Lietuvos sportininkų atminimas Atlantoje

Kaip įprasta, pradėjau nuo laiškų. Įprastiniams savo pagalbininkams, besidomintiems JAV lietuvių paveldu, kaip Gediminui Indreikai iš Čikagos, ir vietinėms lietuvių bendruomenėms. Pati didžiausia lietuvių bendruomenė Pietuose (neskaičiuojant Floridos) – Atlantos, kurios vardu kalbėjo Juras Palukaitis ir paskleidė mūsų klausimą plačiau. Tas klausimas skambėjo taip: „Ar yra lietuviškų vietų giliuosiuose JAV pietuose: Luizianoje, Misisipėje, Alabamoje, Džordžijoje, Pietų Karolinoje?“.

Tai buvo kaip loterija. Į pietų JAV tais laikais, kai statydavo bažnyčias ir didingus klubus (~1885-1965 m.), lietuviai neimigravo (tuo metu iš pačių JAV pietų žmonės (ypač juodaodžiai) masiškai kėlėsi į šiaurę). Atlantos ir mažesnės pietų JAV lietuvių bendruomenės – tai daugiausiai trečiabangiai ir iš kitų valstijų atsikėlę antrabangiai. Tačiau gal ir seniau buvo kokių pavienių garsių lietuvių, kurių garbei būtų paminklai, atminimo lentos, pavadintos gatvės?

Galiausiai Juras Palukaitis prisiminė vieną vietą – Atlantos Centennial Olympic Park yra paminklas Olimpiadai su surašytais medalininkų vardais. Tada, 1996 m., medalį (bronzos) iškovojo tik Lietuvos krepšinio rinktinė ir dvylika jų vardų tikrai radau iškaltus akmenyje: deja, jie ten gana išblukę.

Prie olimpinio paminklo Atlantoje
Prie olimpinio paminklo Atlantoje

Jau būdamas parke pastebėjau, kad pastatytas ir kitas paminklas – skirtas parolimpiadai. Išsiaiškinau, kad toje parolimpiadoje medalius iškovojo net aštuoni lietuviai. Ir išties – visų jų vardus radau ant paminklo (tik Aldona Grigaliūnienė tapo A Grigaliuniene, nes vardas per ilgas…). Ant trečio – Quilt of Nations – paminklo yra Lietuvos trispalvė.
Šias vietas pažymėsime „Tikslas – Amerika“ žemėlapyje, jau aprašėme www.gabaleliailietuvos.lt enciklopedijoje.

Mums važiuojant pro Atlantą, lietuviai ten kaip tik šventė Jonines, kur su Juru Palukaičiu susitikome gyvai. Jis pasakojo, kad Atlantoje yra apie 2000 lietuvių, iš kurių keli šimtai dalyvauja bendruomenės veikloje. Nors bendruomenė didelė, ji nauja, paveldo nesukūrė. Bet, kalbėdamas su mumis, Juras, pats atvykęs į JAV iš Lietuvos, garsiai mąstė, kad reikėtų tai pakeisti: „Gal reiktų pasodinti kokį miškelį – ir įrengti atminimo lentą, kad pasodino Atlantos lietuviai? Kaip kiti padaro suoliukus su vardais…“

Atlantos lietuvių Joninėse
Atlantos lietuvių Joninėse

Tai neskamba taip utopiškai. Jei prieš kelis metus dar niekur pasaulyje trečiabangių bendruomenės nebuvo sukūrusios lietuviško paveldo vietų, yra pirmų gerų ženklų: štai 2018 m. daug lietuvių turinčiame Peterboro mieste Anglijoje trečiabangiai atidengė atminimo lentą tenykščiam dipukui Steponui Vaitkevičiui, o Norvegijos Rogalando provincijoje lietuviai šiuo metu kuria Lietuvių namus. Belieka sėkmės palinkėti ir Atlantos lietuviams!

Vienintelė kita su Lietuva susijusi vieta regione, apie kurią gavau informacijos – litvakų Karnovskių parduotuvė, kur dirbo – ir imtis muzikos Karnovskių buvo paskatintas – džiazo atlikėjas Lujisas Armstrongas. Pastatas tebestovi, greta yra ir atminimo lenta – ten paminėta Karnovskių pavardė, bet, kad buvo Lietuvos žydai, neminima.

Freska prie litvakų Karnovskių krautuvės
Freska prie litvakų Karnovskių krautuvės

Lietuvių paminklas ir muziejus Pietų Floridoje

2020 m. pradžioje lankydamas Floridos lietuvybės širdį Tampos ir Sent Pitersbergo aglomeraciją gavau informacijos, kad, pasirodo, dar yra lietuviška ekspozicija Leik Vorto muziejuje pietų Floridoje. Deja, tada jau buvo vėlu ten užsukti – bet dabar iš Centrinės Amerikos pigiausi skrydžiai buvo kaip tik į Floridą, todėl atsirado galimybė tą skylę „užlopyti“.
Susisiekiau su tame regione gyvenančiu Raimundu Balsiu, o jis pasiūlė pakalbėti su Jūrate Miklas, kuri jau klausėsi mūsų pasakojimo apie lietuvišką paveldą 2019 m. Detroito lietuvių parapijoje.

Jiedu pranešė, kad dar, pasirodo, yra 1984 m. paminklas lietuviams Vest Palm Byče, prie kurio ir sutarėme susitikti su Jūrate. Nesitikėjau to: ne tik paminklas Mylimai Lietuvai, bet ir atskiras lietuvių sklypas („Lithuanian Garden“) kapinėse, kur kone kiekvienas kapas paženklintas lietuviškais ženklais. Taigi, pasirodo, Florida viena vos dešimties JAV valstijų, turinti lietuviškas kapines.

Floridos Lithuanian Garden
Floridos Lithuanian Garden

Į Leik Vorto muziejų įleidęs Heritage Society narys Walter Harper sakė, kad esame pirmi lankytojai po ilgo laiko, nes šiaip muziejus dar neveikia dėl COVID (savivaldybė uždarė pastatą). Tarp miesto istorijos ten yra ekspozicijos lietuviams, lenkams ir suomiams, kurias padovanojo šios bendruomenės. Deja, tai įvyko iki Walter laikų ir kas tiksliai bei kaip sukūrė ekspoziciją jis nebegalėjo pasakyti.

Lietuviški eksponatai Leik Vorte
Lietuviški eksponatai Leik Vorte

Sugrįžimas į Niujorką, paskaita parapijoje ir Vasiliausko gatvė

Paskutinė stotelė pakeliui iš Centrinės Amerikos į Lietuvą buvo Niujorkas. Pasinaudodami proga aplankėme Lietuvos konsulatą, Lietuvių katalikų religinę šalpą, liepos 4 d. surengėme paskaitą apie lietuvišką paveldą JAV Apreiškimo lietuvių parapijoje, kuri po Mišių susirinko dar tik antrąjį kartą nuo pandemijos pradžios. Malonu, kad baigėsi „epiniai“ jos bažnyčios remontai. 2019 m. išvydęs, kad prie fasado nebestovi lietuviški kryžiai, buvau išsigandęs, kad jų po remonto neliks, tačiau visos lietuviškos detalės grąžintos / išsaugotos, o ant kryžių dar pakabinti angliški aprašymai, kad praeiviai suprastų lietuviškas tradicijas.

Į paskaitą atėjusi Ramutė Žukaitė pakvietė aplankyti Long Ailandą, o kai nuvykome papasakojo tenykštės Wesey Ct gatvės istoriją: pasirodo, ji pavadinta lietuvio Vasiliausko garbei, kuris JAV pasikeitė pavardę, buvo ūkininkas. Taip pat parodė tenisininko Vito Gerulaičio namą, papasakojo apie nelaimingą kovą gelbstint Aušros Vartų lietuvių bažnyčią Niujorke, kurią Ramutė vedė.

Parskridome į Lietuvą, į 7 d. izoliaciją, kurios metu tvarkiau nuotraukas bei surinktą informaciją. Pagaliau gavome ir skiepus nuo COVID.

Skaityti daugiau apie lietuviškas vietas JABV pietuose:
1. Išsamus „Gabalėliai Lietuvos” lietuviškų vietų Floridoje aprašas
2. Išsamus „Gabalėliai Lietuvos” lietuviškų vietų Džordžijoje aprašas
3. Mūsų kelionių vadovas po Floridą
4. Mūsų kelionių vadovas po pietines JAV

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *